Kancelaria Doradztwa Podatkowego i Prawnego Ryszard Gronowski

Używając Portalu Podatkowego resortu finansów można sprawdzić, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT. Usługa „Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT” jest skierowana w pierwszej kolejności do podatników stosujących mechanizm odwrotnego obciążenia w odniesieniu do towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT - znajdują się w nim m.in. wyroby stalowe, smartfony, czy tablety.

Wpisanie w stosowne pole identyfikatora podatkowego NIP, pozwoli sprawdzić status podatnika VAT. Pytający dowie się, czy podmiot o podanym identyfikatorze NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT; jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny; bądź jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony.

 

„Usługa daje możliwość wydruku zwracanego komunikatu wskazującego status podmiotu w VAT. Podatnicy nadal będą mogli skorzystać z dotychczasowej możliwości wnioskowania o zaświadczenie z urzędu skarbowego w tym zakresie, czy też telefonicznego kontaktu z urzędem skarbowym w celu potwierdzenia tego statusu” – poinformowała rzeczniczka MF.

 

Usługa "Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT” jest dostępna na Portalu Podatkowym (link do strony www.finanse.mf.gov.pl).

 

MF wskazuje, że portal ten i jego funkcjonalności są dostępne również na urządzeniach mobilnych, które posiadają zainstalowane kompatybilne przeglądarki. Dzięki temu potencjalnego kontrahenta można zweryfikować pod kątem VAT z każdego miejsca.

 

Według resortu finansów utworzenie Portalu Podatkowego – nowego kanału komunikacji administracji podatkowej z podatnikami, daje możliwość udostępniania usług, które pozwalają podatnikom m.in. na elektroniczną weryfikację różnych informacji.

 

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Infolinia Gronowski
INFOLINIA(65) 572 71 36
naps do nas
Napisz do nasinfo@gronowski.pl
LokalizacjaGostyń